Perimenopauza (ili predmenopauza) u većine žena započinje sredinom četrdesetih, no nije isključeno da do toga dođe ranije ili kasnije. Iako je žena u perimenopauzi još uvijek plodna, proizvodnja spolnih hormona u jajnicima počinje polako jenjavati, i to ne ravnomjerno, pa u tim godinama čak i žene koje dotad nisu osjećale nikakve probleme primjećuju prve simptome nedostatka hormona i/ili hormonske neravnoteže.
Kraj perimenopauze, koja je u svake žene individualnog trajanja (od par mjeseci do deset godina prije menopauze), obilježen je prestankom funkcije jajnika i plodnosti te trajnim izostankom menstruacije, odnosno nastupom menopauze.
Simptomi hormonske neravnoteže u perimenopauzi
Najprimjetnija promjena odnosi se na menstruaciju. Menstruacijski ciklusi u većine žena postaju nepravilniji ili neredoviti (isprva češći, potom rjeđi, a mogu i privremeno izostati), a primjetna je i razlika u obimu krvarenja, kao i izraženiji simptomi predmenstruacijskog sindroma.
Ovo su samo neki od mogućih simptoma koji upućuju na hormonsko ‘starenje’, a najizraženije se javljaju dvije-četiri godine prije menopauze:
- pad energije i snage
- lako i često umaranje
- nervoza i razdražljivost
- nagle promjene raspoloženja
- česte glavobolje
- noćno znojenje i nesanica
- potištenost i apatičnost
- zaboravljivost
- gubitak interesa
- preraspodjela tjelesnih masnoća
- debljanje
- suhoća očiju
- smanjenje spolne želje i dr.
U perimenopauzi se nerijetko javljaju i autoimune bolesti (ali i neke druge), uglavnom kao posljedica iscrpljenih hormonskih rezervi tijela te stalno aktiviranog simpatičkog sustava zbog s godinama akumuliranog stresa, tjeskobe ili straha, ukratko iscrpljenih nadbubrežnih žlijezdi.
Kako uspostaviti hormonsku ravnotežu?
Balansiranje hormona u perimenopauzi važno je ne samo zbog oslobađanja od perimenopauzalnih tegoba nego i zbog očuvanja zdravlja.
Svaka žena trebala bi biti spremna napraviti promjene u svom životu i uvesti u njega kvalitetne promjene, od prehrane i životnog tempa do odnosa s okolinom i odnosa prema sebi, dok je rješavanje stresa na prvom mjestu, jer dok našim životima dominiraju hormoni kortizol i adrenalin, ostali hormoni miruju ili divljaju, a na kraju se javljaju razni zdravstveni problemi.
Veliku pomoć donijet će i preparati koji sadrže biljne ekstrakte fitoestrogenskog i fitoprogesteronskog djelovanja. Većini žena u perimenopauzi takvi će preparati, uz zdrave životne navike, biti dovoljni da ovo zahtjevno hormonsko doba prebrode s osmijehom na licu.