DHEA (dehidroepiandrosteron) je hormon koji u tolikoj mjeri sudjeluje u sintezi drugih steroidnih hormona da ga nazivaju “majkom hormona”. Proizvode ga nadbubrežne žlijezde iz kolesterola, ali i testisi i mozak, u najvećoj mjeri do 30. godine, nakon čega se vrijednosti počinju postepeno smanjivati, pa s godinama preostaje sve manje hormona na raspolaganju.
Budući da se smanjene razine DHEA odražavaju na proizvodnju ostalih steroidnih hormona, a time i androgenih hormona važnih za očuvanje muških karakteristika i muževnosti, muškarcima je važno očuvati odgovarajuće razine dehidroepiandrosterona jednako kao i testosterona.
Što izaziva umor nadbubrežnih žlijezdi?
Budući da je DHEA prekursor steroidnih hormona, utječe na sve organe i tkiva našeg tijela te na njima i dolazi do promjena u funkcioniranju zbog smanjenje produkcije ovog hormona.
DHEA djeluje na više razina:
- pomaže izgradnju i mineralnu gustoću kosti
- potiče stvaranje sebuma koji je važan za prevenciju bora i debljinu kože
- jača imunosni odgovor organizma
- stimulira neurološke funkcije
- potiče metabolizam
- jača otpornost organizma na stres
- jača mišićno-skeletni sustav.
Simptomi manjka DHEA
Manjak, odnosno smanjena proizvodnja dehidroepiandrosterona primjećuje se na nizu organa i funkcija. Nevezano od toga je li do smanjena došlo zbog godina ili stresa javljaju se:
- trajni umor
- napadaji tjeskobe ili panike
- dobivanje na težini
- depresija i malodušnost
- bolovi u zglobovima
- oslabljen imunosni sustav
- smanjena spolna želja
- otečenost lica i kapaka
- suha i lomljiva kosa
- suhoća kože i oka
- istaknut trbuh
- slabljenje mišićnog tonusa
- prorjeđivanje stidnih i pazušnih dlaka.
Simptomi viška DHEA
Povezuju se s povećanim lučenjem lojnica (masna koža, pojava akni i mašćenje kose), agresivnošću, mogućom inzulinskom rezistencijom, razdražljivošću te povećanim razinama testosterona, a javljaju se uglavnom ako se DHEA primjenjuje u neodgovarajućoj dozi (zato ga ne treba uzimati na svoju ruku).
Kako u takvom stanju nadbubrežne žlijezde ne mogu proizvesti količinski hormona koliko je tijelu potrebno za odgovor na stresne podražaje, ostajemo bez snage i s osjećajem trajnog umora.
Kada se preporučuje uzimanje DHEA?
Primjena DHEA preporučuje se muškarcima starijima od četrdeset godina (posebno ako su prisutni i simptomi deficita testosterona i/ili kortizola) s deficitom tog hormona, ali i mlađima ako se suočavaju s intenzivnim stresom koji može rezultirati preuranjenim starenjem organizma i tegobama koje se javljaju kao posljedica oslabljenog imunosnog sustava.
Što očekivati od DHEA?
- Bolje razine testosterona.
- Više energije
- Poboljšana izdržljivost.
- Više snage.
- Obnova mišićne mase.
- Bolja gustoća kosti.
- Lakše održavanje tjelesne težine.
- Bolje podnošenje stresa.
- Poboljšanje kognitivnih funkcija i pamćenja.
- Snažnije obrambene funkcije organizma.
- Poboljšana elastičnost zglobova i tetiva.
- Jačanje libida.